Bomba Uzmanı Temel Eğitim Kursu

Terör amaçlı gerçekleştirilen eylemlerde kullanılan el yapısı bombaları tanımlamak, müdahale ve imha etmek amacıyla gerekli bilgi, donanım ve beceriye sahip nitelikli personel yetiştirmek.
Süre: 6 hafta ( 2 hafta teorik eğitim, 4 hafta uygulamalı eğitim )
İleri Teknik Bomba Ateşleme Sistemleri Kursu
Bomba uzmanı temel eğitim kursu görmüş olan personele, kendilerini güncel bilgilerle zinde tutabilmeleri amacıyla; teknolojiyle orantılı olarak gelişen yeni anahtar sistemleri konusunda bilgi ve becerilerini arttırmalarını sağlamak.
Süre : 1 Hafta ( Teorik ve Uygulamalı Eğitim)
Meskun Mahal Opersayon Kursu
Bomba uzmanı temel eğitim kursu görmüş personele yönelik olarak, arazide veya meskun mahallerde gömülmüş, gizlenmiş, tuzaklanmış (Bubi Tuzaklı) bombaların yerlerini tespit etme, etkisiz hale getirme, imha etme ve o bölgeyi araç ve insanların kullanımına uygun, güvenli hale getirme kabiliyetine sahip nitelikli personel yetiştirmek.
Süre : 2 Hafta ( 2 Hafta Teorik ve Uygulamalı Eğitim)
Operasyonel Amaçlı Patlayıcı Madde Kullanma Teknikleri Kursu
Patlama Sonrası Olay Yeri Yönetimi ve İnceleme Kursu
Terör amaçlı gerçekleştirilen bombalı eylemlerde, Olay Yeri Yönetimi ve Patlama Sonrası Olay yerinde gerekli inceleme ve araştırmaları yaparak, usulüne uygun olarak delilleri toplamak, muhafaza etmek, gerekli analiz ve araştırmaları yaptırarak bombanın sistem ve kurgusu hakkında olayla ilgili raporları düzenlemek ve meydana gelen diğer olaylarla ilişki ve irtibatlarını kuracak raporları hazırlayacak bilgi ve donanıma sahip personel yetiştirmek.
Süre : 2 Hafta ( 1 Hafta Teorik Eğitim , 1 Hafta Uygulamalı Eğitim )