EMAIL ADRESİMİZ[email protected]
TELEFON NUMARAMIZ444 9 881
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ7 gün / 24 saat

Yakın Savunma Eğitimi

YAKIN SAVUNMA EĞİTİMİ

5188 sayılı Özel güvenlik yasasına dair verilen eğitimin yanı sıra özel güvenlik personeline yakın koruma dersi de verilmelidir. Nedenine gelince yasaya dair yaptırımlar görev yeri ve saatinde uygulanmak üzere belirtilmiş olup fiziksel güç anlamında yakın dövüş ve benzeri savunma sporları ve yakın korumadaki teknik bilgiler yer almamıştır. Bu eksikliği gidermek amacıyla kendine güvenen silahlı kimlik ya da sertifika sahibi olanlara yakın koruma eğitimi verilecektir.

 • Yakın Savunma Eğitiminde Verilen Dersler;
 • Silah Bilgisi ve Atış Eğitimi (Yakın koruma adayına ileri atış teknikleri yaptırılması ve atışlardan en az %70 puan almak zorunludur.)
 • Koruma eğitimi (yaya veya araçlı koruma)
 • Patlayıcı maddeler hakkında bilgiler, Defansif araç sürüş ve ileri sürüş teknikleri,
 • Yakın dövüş taktikleri ve yakın savunma teknikleri,
 • Yaya ve araçlı koruma teknikleri,
 • Terörizm ve etkili mücadele,
 • Suikastların safhaları.


KENDİNİ SAVUNMA

Temel Saldırılar: Saldırgan kişiyi uyarmak. (güç kullanmadan ikna etmeye çalışmak ve şiddete başvurmamak) Saldırgan ikna olmuyorsa yakın savunma tekniği ile zarar vermeden etkisiz hale getirmek.

Tehlikeli Gasp: Saldırgan kişinin, direnme halinde savunma amaçlı taktik uygulama ile kişiyi zararsız hale getirip kelepçe takma veya teslim alma vs.

Silahlı Saldırı: Saldırgan kişinin silahı belindeyse müdahale etme, silah çekmişse ikna etmeye çalışma veya yakınında ise bakış ve dikkatini çekme uygulaması ile silahı elinden alma ve zararsız hale getirip, kelepçe takma ve polise teslim etmek.

Silahlı Tehdit: Saldırgan kişiyi ikna edici hareketlerde bulunmak Saldırganın anlık psikolojisini tanımak Yasal suçunu anlatmak (zaman varsa) Fazla şiddet kullanmadan silahı kapmak. Silah belindeyse yakın savunma tekniğiyle saldırganı etkisiz hale getirmek. 

Güvenlik güçlerine teslim etmek

Kelepçe Takma: Saldırganı yakın savunma taktiği ile etkisiz hale getirdikten sonra kelepçe takılması. Önemli olan, kelepçeyi saldırgana hareket halinde takabilmektir.Cop Kullanma: Bir veya birden fazla saldırganı gözdağı ve savuşturmak için her zaman kullanılabilecek savunma silahıdır. Bunu kullanmak için, saldırganın hassas bölgelerini bilmek gerekir. Cop Kullanma: doğru kullanımda en az ateşli silah kadar etkili olabilir.

KARŞI SAVUNMA

Temel saldırı veya yakalama: Saldırgan kişiler, her türlü silahlı ve silahsız saldırı yapar. Savunma duruşu, bakışı ve konuşması ile saldırganları uyarır. Saldırı halinde kısa teknikleri uygulanarak sadece savunma amaçlı şiddet uygulanır. Daha ilerisi, kişilere nefsi müdafaa ile zarar verilerek etkisiz hale getirilir. Bu savunma teknikleri, her saldırgan için kısa ve etkili tekniklerdir.

Bıçak Saldırı: Saldırgan kişilerde, bıçak saldırılarında ikna edici olamazsın. Saldırı halinde kısa teknikleri uygulanarak sadece savunma amaçlı şiddet uygulanır. Daha ilerisi, kişilere nefsi müdafaa ile zarar verilerek etkisiz hale getirilir. Bu savunma teknikleri, her saldırgan için kısa ve etkili tekniklerdir. Bıçak saldırılarından mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Burada refleks çok önemlidir.

Bıçak Tehdit: Saldırgan kişi ve kişilere ikna edici, yasal suçunu anlatmaya çalışma (zaman varsa) , şiddet varsa taktik uygulama ve etkisiz hale getirme. Burada duruş, bakış ve refleks çok önemlidir.

Tabanca Tehdit: Saldırgan kişi ve kişilere ikna edici, yasal suçunu anlatmaya çalışma (zaman varsa) , şiddet varsa taktik uygulama ve etkisiz hale getirme. Burada duruş, bakış ve refleks çok önemlidir.

FARKLI OLAYLARLA MÜCADELE

Araç içinde: Yakın Savunma el hareketleri, kısa mesafe taktik ve teknikleri, silahlı ve silahsız saldırganı etkisiz hale getirme. Burada sadece refleks önemlidir. Sınırlı bir Alanda: Oda, koridor veya dar bir sokakta kişi veya kişilerin saldırısında ana tekniklerin uygulanması. Senaryo* uygulaması. Burada saldırı birden fazla kişiyse, etkili darbe kullanılabilir. Bu uygulamalar teknik ve taktik olarak el çalışmalarına çok uygundur.

Kalabalık Arasında: Saldırgan kişilere karşı duruş çok önemlidir. Buradaki duruş özellikle arkasını kollamak çok önemlidir. Mümkün olduğunca sırtı duvara vermektir. Kendine gelecek darbe sadece 4 kişiden gelebilir. Burada itiş çok önemlidir. Kişinin itiş yaptığı yöne duruş şekli daha uygundur. Bu saldırılar daha çok senaryo* çalışmalarıyla geliştirilir. Burada refleks çok önemlidir. Düşme halinde de ayrıca senaryo* uygulamaları da vardır. Araç Dışında Koruma: Korunacak kişi ve kişilerin, güvenlik şefi tarafından belirlenen stratejik ve konumun önemi. Ayrıca araç dışında meydana gelebilecek saldırılarda maksimum güvenlik sağlama ve tehlikeyi sezinlemek. Saldırı anında korunan şahıs ve şahısların derhal araca bindirilerek olay yerinden uzaklaştırmak.

ATEŞLİ SİLAHLAR KULLANIMI

Tek Elle Çekme Tekniği: Belindeki silahı, sağdan, soldan ve arkadan hızlı çekme (refleks geliştirme) ve uygulama tekniği, duruş tekniği, senaryodaki* gibi.

Çift elle silah çekim çalışmaları: Silahların hızlı çekim tekniği (refleks geliştirme) ve hedefi etkisiz hale getirme, uygulama tekniği, duruş tekniği, senaryodaki* gibi.

Hızlı silah bakımı (silah söküp takma): Silahın genel bakım ve kontrollerini, temizliğini silahın tüm teknik özelliklerini bilme ve kolayca söküp takma teknikleri.

YAKIN SAVUNMA EĞİTİMİ

Bu Program; Devlet Güvenlik Birimleriyle Özel Sektörde Üniformalı Güvenlik Personeli ile Teknik Güvenlik Hizmetlerinde bulunmuş mesleki kariyere sahip Uzman Eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir.

Eğitim başarı sertifikası kurs bitimi katılımcılara takdim edilmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ

4 Hafta süresince Cumartesi ve Pazar günleri 4‘er saat olarak yapılmaktadır.
1 Aylık Eğitim 32 saat olarak tamamlanacaktır.

Eğitimlerimiz Ekol Grup Şirketleri çatısı altında aynı anda 200 kişiye hizmet verebilecek kapasitedeki modern Spor Salonlarımızda yapılmaktadır.

YAKIN SAVUNMA EĞİTİMİ DERS PROGRAMI

KENDİNİ SAVUNMA

 • Temel Saldırılar
 • Tehlikeli Gasp
 • Silahlı Saldırı
 • Silahlı Tehdit
 • Kelepçe Takma
 • Cop Kullanma


KARŞI SAVUNMA

 • Temel saldırı veya yakalama
 • Bıçak Saldırı
 • Bıçak Tehdit
 • Tabanca Tehdit


FARKLI OLAYLARLA MÜCADELE

 • Araç içinde
 • Sınırlı bir Alanda
 • Kalabalık Arasında
 • Araç Dışında Koruma


ATEŞLİ SİLAHLAR KULLANIMI

 • Tek elle Çekme Tekniği
 • Çift elle silah çekim çalışmaları
 • Hızlı silah bakımı (silah söküp takma)